Soome sadamates ja jahtklubides kohalikega vesteldes kuuleb ikka ja jälle teatud korduvaid meenutusi, mida juba peaaegu legendideks võib nimetada. Üks neist räägib, kuidas vastavatud uues Kärdla sadamas saavad oma jahtides ööbinud purjetajad hommikusöögi valmistamiseks võtta värsket maitserohelist otse lillekastidest sadamaväljakul. Kui põhjanaabritele selle peale kosta, et jah, Kärdla „uus“ sadam on juba 10 aastat Hiiumaa pealinna au ja uhkus, kuid maitserohelist ja köögivilju külvati sadama istutuskastidesse ka tänavu, imestavad soomlased, et kas tõesti juba nii palju aastaid?
Kuidas Kärdlasse hakati sadamat ehitama, kes olid poolt ja kes vastu, kuidas sadamaprojekt ehituse käigus muutus ja mis selle aja jooksul kõik juhtus, võiks kirjutada mitu paksu raamatut. Eks omajagu on erineva tihedusega määritud pabereid selle sadamaga seoses kogunenud ka mitmesuguste ametiasutuste arhiividesse – alates projektitaotlustest ja aruandlusest EAS-s ning lõpetades igasuguste muude asutustega. Kes mäletab, see teab, ei hakka siinkohal kogu ajalugu ümber jutustama.
Olen isegi Kärdla sadamast artikleid kirjutanud nii enne kui pärast selle ehitamist ning mäletan hästi poleemikat, mis sadama rajamise idee ümber üles keerutati. Oli kahtlusi, et kellele siin saarel seda sadamat ikka vaja on ning arvamusi, kuigi EAS juba otsustas suurema osa investeeringust finantseerida eurorahast, saaks omafinantseeringu osast ju näiteks volikogus osalevatele rühmitustele katuseraha maksta. Õnneks lahenesid asjad sedapidi, nagu nad lahenesid ning meil on sadam, saunad, dušid ja sadamakõrtsid, on teatri- ja kontserdikõlblik elling ja Eesti kõige vingemad paadimehaanikud, on jahtklubi Dago maailma tipp-purjetajad ning tublid noored purjesportlased. Kahju, et sadama majutusest esimesel katsel asja ei saanud, aga ehk laheneb seegi mure lähemal ajal.
Kai Kallas on Postimehele kirjutatud artiklis Kärdla sadama saamisloo väga kenasti kokku võtnud ning lootuses, et see lugu ka edaspidi tasuta loetavaks jääb, ma kogu artiklit siia kopeerima ei hakka. Tuleb sadama omaniku, purjetajate, külaliste ja niisama turistidega nõus olla: väga hea asi sai.