Trossi mereabi andmisel pukseeritakse alus lähimasse sadamasse.
Eestis on viis Trossi turvasadamat, mis on saanud spetsiaalse Trossi mereabi-alase ettevalmistuse:
– Pärnu jahtklubi
– Haapsalu Veskiviigi jahisadam
– Kaberneeme sadam
– Hara sadam
– Purtse jahisadam
Trossi mereabi annavad Eesti vabatahtlikud merepäästeühingud ja Trossi Eesti koordineerijaks on MTÜ Eesti Merepäästeühing.
Päästeliidu Trossi projekti koordinaator Rait Killandi sõnul on vastavalt rahvusvahelistele normidele igal riigil kohustus osutada merel vältimatut abi inimelude päästmisel, seda nimetatakse merepäästeks, inglise keeles SAR – Seach and Rescue. Samuti on riigi kohus vältida kahjusid keskkonnale.
“Selliste merepäästesündmuste lahendamist juhivad riiklik häirekeskus ja merevalvekeskus ja nendele kaasatakse kõik olemasolevad ressursid, sealhulgas vabatahtlikud merepäästjad. Kuid kõik väikelaevade tehnilised probleemid, mis pole seotud ei inimelude ega keskkonnakahjuga, võib merevalvekeskus kvalifitseerida mereabi juhtumiteks ja neid ei pea riik lahendama. Just selliste juhtumite puhul abi andmiseks on loodud Trossi mereabi süsteem, mis juba üle kahekümne aasta töötab sarnaselt kõigis põhjamaades,” rääkis Killandi.
Killandi sõnul on Trossi teenus vajalik kaatri-, jahi- ja jetiomanikele, jahtklubidele ja väikesadamatele. Kuna mereabi osutamine võib olla suhteliselt kulukas tegevus, on Trossi süsteemi puhul sisuliselt tegemist kindlustusteenusega, millega liitunutele tagatakse väikese aastamaksu eest mereabi osutamine sõltumata abi andmise tegelikest kuludest.